KARIL (Kulturarrangörer i Linköping) är en ideell förening med ett huvudmål: att Linköping ska ha ett brett, varierat och bra utbud av professionell scenkonst. För att nå det målet är KARIL ansluten till Riksteatern, som har ett statligt uppdrag att arrangera, förmedla, producera och utveckla scenkonst för spridning över hela landet. Vår scen är Sagateatern i Linköping (Borgmästaregatan 9), men vi använder även scener i Linköpings Konsert & Kongress och visar film i Wallenberssalen på Länsmuseét. KARIL har ett brett kontaktnät med många samarbetspartners, i första hand Kultur- och fritidsnämnden i Linköping, Arenabolaget, Skådebanan, ung scen/öst, Östgötateatern, Riksteatern Östergötland, Östergötlands museum och Dansnät Sverige.


STYRELSE

Erik Malmberg  Ordförande (erik@karil.se)

Ulrika Reinholdsson  Repertoaransvarig (ulrika@karil.se)

Gunnar Eriksson  Kassör och webbansvarig (gunnar@karil.se)

Linda Cederlind Sekreterare (linda@karil.se)

Elisabeth Asp  Kommunrepresentant (elisabeth@karil.se)

Ulrika Cederberg (ulrikac@karil.se)

Jessie Lewis Skoglund (jessie@karil.se)

 


Firmatecknare:  Erik Malmberg och Gunnar Eriksson

Postadress:  Karil c/o Gunnar Eriksson, Nätvingestigen 52, 587 29 Linköping

Orgnummer:  822003-5912

Bankgiro:  5354-5810

Swish:  123 132 67 92