HöSTEN 2017o

Vi i KARIL önskar alla en trevlig höst!


Måndag 4 september,  kl 18.30, Forumteatern (Nationernas Hus)
Möt Radiokorrespondenterna   (Riksteatern)

Köp dina biljetter här: www.tickster.com 

Måndag 18 september,  kl 19.00, Sagateatern
Min mamma   (Dansnät Sverige)
Gratis för medlemmar – bli medlem för 150 kr – kontakta Skådebanan
eller köp dina biljetter på www.tickster.com så fixar vi scenpass i efterhand!

Onsdag 27 september, kl 19.00, Sagateatern  INSTÄLLT
Onsdag 1 november, kl 19.00, Sagateatern  NYTT DATUM
Vi som bor här   (Riksteatern)
Köp dina biljetter här: www.tickster.com

Onsdag 4 oktober,  kl 19.30, Crusellhallen (Konsert & Kongress)
Spring, Uje, Spring   (Fifti)
Köp dina biljetter här: www.ticketmaster.se

Tisdag 10 oktober, kl 19.00, Sagateatern   INSTÄLLT
Måndag 30 oktober, kl 19.00, Sagateatern   NYTT DATUM
20 november   (Jupither Josephsson Theatre Company)
Köp dina biljetter här: www.tickster.com

Tisdag 24 oktober, kl 19.00, Sagateatern 
Maken   (Riksteatern)
Köp dina biljetter här: www.tickster.com

Onsdag 8 november, kl 19.00, Sagateatern
Beauty and the Beast   (Riksteatern)
Köp dina biljetter här: www.tickster.com

Tisdag 14november,  kl 19.00, Sagateatern
Ursäkta oss   (Dansnät Sverige)
Köp dina biljetter här: www.tickster.com

Tisdag 5 december,  kl 19.00,  Sagateatern
Olydnad   (Riksteatern)
Köp dina biljetter här: www.tickster.com
 


VåREN 2017


Onsdag 8 februari
Özz Nûjen är Rikard III   (Riksteatern)

Tisdag 14 februari
Medan klocka tickar   (Riksteatern)

Onsdag 22 februari
Hemlängtan   (Romeo & Julia Kören)

Fredag 10 mars
Flyktpotatis   (Riksteatern)

Tisdag 14 mars
Hyperfruit   (Dansnät Sverige)

Tisdag 21 mars
Utan Maskinen är vi intet   (Bob Hansson och Crusellkvintetten)

Tisdag 11 april
Stormen   (Riksteatern)

Onsdag 19 april
Landet Inuti   (Riksteatern)

Tisdag 25 april
Kality   (Riksteatern)

Torsdag 4 maj
Bra människor   (Riksteatern och Östgötateatern)

Torsdag 11 maj
Kaboom   (Dansnät Sverige)


HöSTEN 2016


Onsdag 31 augusti
Talley´s Folly   (Teater C)

Onsdag 14 september
För allas trevnad   (Tove Wiréen, Åsa Gustafsson och Lotta Wenglén)

Torsdag 29 september
Meeting You   (Dansnät Sverige)

Tisdag 4 oktober
Tove Jansson – Den avslöjande tröstaren   (Birgitta Ulfsson och Lowe Pettersson)

Tisdag 11 oktober
Ankomsten   (Teateri)

Torsdag 20 oktober
I wish her well  (Dansnät Sverige)

Tisdag 25 oktober
JUCK   (Juck)

Torsdag 3 november
Hallå! Popmusik, kickar å kläder   (Riksteatern)

Lördag 19 november
Svenska hijabis   (Communityteatern Svenska hijabis)

Onsdag 23 november
Fäboland   (Riksteatern)

Onsdag 30 november
Nina – a story about me and Nina Simone   (Riksteatern)


VåREN 2016


Tisdag 9 februari
Kärleken, döden och en slät kopp kaffe   (Sara Lind och Niklas Fransson)

Tisdag 16 februari
En komisk depression   (Nour El Refai och Moa Svan)

Onsdag 17 februari
Grismanifestet   (Scenkonstgruppen)

Torsdag 3 mars
Fragment   (Dansnät Sverige)

Tisdag 8 mars
Var är mitt hem? / Sitaraha – Stjärnorna   (Danjin Malinovic / Monirah Hashimi)

Fredag 18 mars
The Knowledge   (Dansnät Sverige)

Onsdag 23 mars
En druva i solen   (Riksteatern)

Onsdag 30 mars
Männen med rosa triangel   (Riksteatern)

Tisdag 12 april
Scener ur ett äktenskap   (Anna Lyons och Mattias Redbo)

Måndag 25 april
Crossroads   (Scenkonstnätverket Donya)

Tisdag 26 april
Tigern   (Riksteatern)

Torsdag 28 april
Hans & Greta   (Folke Dansteater och Chrusellkvintetten)

Onsdag 25 maj
Hur känns det?   (Elever från gymnasiesärskolan Berzeliusskolan)

Lördag 27 maj
Refugee Story   (Flyktingar och elever från Ödeshögs kulturskola)


HöSTEN 2015


o
Tisdag 18 augusti
Zebrafinken   (Carlos Francisco Romero)

Tisdag 1 september
Vit kanin, röd kanin   (Riksteatern)

Tisdag 15 september
Förvaret   (film)

Tisdag 29 september,  INSTÄLLT 
Aniara   (Helge Skoog)

Onsdag 7 oktober
Tusen bitar   (Lumor)

Torsdag 15 oktober
Nobody Likes a Pixelated Squid   (Dansnät Sverige)

Tisdag 20 oktober
Aftonens ämne KÄRLEK   (Riksteatern)

Tisdag 3 november
Den fastspända flickan   (Teater Fryshuset)

Tisdag 17 november
Slå pattarna i taket   (Riksteatern)

Fredag 27 november
Jean   (Dansnät Sverige)

Måndag 7 december
A Simple Space   (Riksteatern)


VåREN 2015


Onsdag 4 februari 
Välkommen hem   (Teater Fryshuset)

Tisdag 10 februari
Årsmöte med föreställningen Z   (Östgötateatern)

Onsdag 25 februari
Hold (dans)   (Erik Linghede)

Tisdag 3 mars
Kalle Haglund . . . och den stora skogen   (Kalle Haglund)

Tisdag 17 mars
Lucy (dans)  (Arkeolog 8)

Tisdag 31 mars
Sufflören  (Riksteatern och Dramaten)

Tisdag 14 april
Maria Johansdotter   (Musikteater Unna)

Lördag 18 april
Lysande utsikter  (Teater på film, Cnema i Norrköping)

Onsdag 22 april
Sylvi  (Riksteatern)o


HöSTEN 2014


Onsdag 18 augusti 
Min mammas dotter  (Maria Nohra)

Onsdag 3 september 
Storstugan  (Pale Olofsson)

Tisdag 16 september 
MM + Joseph (dans)  (Ludvig Daae resp. Alessandro Sciarrono  / Dansnät Sverige)

Onsdag 24 september 
Peer Gynt from Kosovo  (Teater De Vil)

Måndag 29 september 
Knee Deep  (Casus / Rikstetaern)

Onsdag 1 oktober
Jävla nuläge  (CP – Counterforce Produktion)

Tisdag 7 oktober
Mothers  (dans)   (Iris Karayan / Dansnät Sverige)

Tisdag 21 oktober
Fröken Julie  (Anna Pettersson / Riksteatern)

Lördag 25 oktober
Två ungherrar i Verona  (Teater på film / Cnema i Norrköping)

Onsdag 5 november
Världens lyckligaste kycklingar  (Riksteatern)

Tisdag 18 november
Gubbjävel  (Teater Iris)o


VåREN 2014


Fredag 14 februari 
Har du träffat Hitler?  (Jovan Rajs)

Tisdag 25 februari
Älskaren  (Riksteatern)

Tisdag 4 mars 
SIRI (dans)  (Dansnät Sverige)

Onsdag 19 mars
Kränkt – the musical  (Teater Lacrimosa)

Tisdag 8 april 
Kung Domalde  (Västanå Teater/Riksteatern)

Tisdag 15 april
Streber  (Riksteatern)

Tisdag 29 april
Skippin´Through The Graveyard  (Dansnät Sverige)

Onsdag 7 maj
Jag lämnade mitt hjärta i Zvornik  (Kamerni Teateri/Riksteatern)

Tisdag 13 maj
Vita kränkta män  (Lo Kauppi)o


HöSTEN 2013


Onsdag 11 september 
Is The Body The Media Of Dance?  (Vanilton Lakka, Dansnät Sverige)

Onsdag 18 september
Gertrude Stein Gertrude Stein Gertrude Stein  (Kyri Sjöman, Östgötateatern)

Onsdag 25 september  
Bevis  (Teater C)

Tisdag 8 oktober  
Sirqus Alfon  (Sirqus Alfon)

Tisdag 22 oktober  
Efverman på slak lina  (Anna-Lena Efverman, Efverman&Lindblom)

Onsdag 30 oktober  
Med små, små steg  (Pia-Karin Helsing, Riksteatern)

Tisdag 5 november 
När katten är borta  (Riksteatern och Svensk Damteater)

Tisdag 12 november 
Les trois femmes (dans)  (Mauds Art, Dansnät Sverige)

Onsdag 20 november  
Misantropen  (Riksteatern och Kullehusteatern)

Tisdag 3 december 
Emil Jensen  (Emil Jensen)